Platby za teplo tvoří nemalou část pravidelných plateb. Každého proto zajímá, jak topit levně. Mezi levná topení můžeme zařadit topení dřevem, obzvláště pokud máme vlastní les a nezapočteme vlastní práci. Levně také můžeme topit uhlím nebo tepelným čerpadlem. Při porovnání bychom měli vzít v úvahu i pořizovací náklady. Dříve bylo tepelné čerpadlo podstatně dražší, než dostupné spalovací kotle. Dnes se ceny srovnávají, cena spalovacích kotlů roste a tepelná čerpadla jsou každý rok o trochu levnější.

Ani u levného topení bychom neměli zapomenout na nároky na obsluhu jednotlivých topných zdrojů. Tepelné čerpadlo jen zapnete a levně topíte i levně ohříváte teplou vodu. U automatických kotlů se sice snížila četnost přikládání, stále však musíte jednou za několik dnů přiložit a každý den vynést popel. S uhlím je také hodně práce, samo do sklepa nenaskáče a levné topení se může změnit v noční můru. Spalovací kotel a komín je nutné čistit, s tím jsou spojené náklady. Každá dodávka uhlí má trochu jiné parametry a pro správný chod je nutné kotel znovu nastavit a optimalizovat prohořívání. Tepelné čerpadlo levně topí a to zcela bezobslužně. Jen nastavíte teplotu a máte klid, teplo a navíc levně.

Topení levně neznamená, že by nás neměla zajímat životnost zařízení. I levná tepelná čerpadla mívají podstatně delší životnost a záruky než spalovací kotle.